Da li volite granolu ili hrskavi musli, kako granolu još zovemo? Ja je obožavam! Par kašika hrskave granole, hladno biljno mleko ili jogurt uz dodatak voća, je doručak koji mi prija tokom svih godišnjih doba.
Tokom leta gralnolu najčešće služim uz jogurt i dodatak svežeg bobičastog voća. Zimi volim da je začinim sa suvim voćem. Ali oprez. Sušeno voće sadrži dosta šećera, pa se uz dodatak sušenog voća i intenzitet slatkoće granole menja.
Granola mi neretko bude i desert, užina koju grickam između obroka, onako samu za sebe.
Prednosti domaće granole
Znam da je lakše kupiti domaću granolu u radnji, ali hajde da vidimo prednosti domaće granole. Osnovne prednosti pripreme zdrave domaće groanole u odnosu na kupovnu su:
- Možete kontrolisati vrstu zaslađivača koju koristite i da iskontrolišete intenzitet slatkoće (često su kupovne preslatke)
- Domaća je dosta jeftinija od kupovne, pa za isti novac možete dobiti više granole
- Imate mogućnost da sami kombinujete namirnice koje ulaze u sastav granole (koje orašaste plodove, koje semenke, zaslađivač…) što je posebno značajno ako imate alergiju na neku od namirnica.
Jednom kada isprobate domaću granolu, verujem da se nećete vraćati kupovnim opcijama, jer je ova domaća mnooogo ukusnija.
Kada sam prvi put spremala domaću granolu isprobala sam ovaj recept za Zdravu domaću granolu i jako mi se dopao. Sada već imam svoju dobitnu kombinaciju, a ona se zove – Domaća granola u kikiriki karamelu.
Domaća granola u kikiriki karamelu
Pored hrskavosti koju svaka granola daje pod zubima, domaća granola u kikiriki karamelu će vam pružiti dodatni užitak kroz miris, ukus pa i boju karamela.
Granolu sam zasladila medom, a osnova su joj osvene pahuljice, uz dodatak orašastih plodova i semenki.
Priprema granole je vrlo jednostavna. Samo odmerite sve sastojke, ubacite ih u veliku činiju, posebno napravite preliv, izmešate ga sa suvim sastojcima, prelijete i blago utisnete u tepsiju i pravac rerna. Za svega 15-20 minuta granola je spremna.
Ako ne volite kikiriki puter slobodno ga u receptu zamenite drugim puterom od orašastih plodova ili jednostavno kokosovim uljem.
Igrajte se sa sastvavom namirnica koje dodajete granoli kako bi otkrili svoju omiljenu kombinaciju za zdarvu domaću granolu.
Zdrava domaća granola – sastojci
Ovsene pahuljice
Ovsene pahuljice obiluju mineralima: magnezijum, kalijum, mangan, jod, fosfor, hlor, bakar, cink, niacin. Što se tice vitamina, sadrži vitamine B grupe i vitamin E.
Izabrala sam u pripremi granole krupne pahuljice od celog zrna ovsa.
Orašasti plodovi /semenke
U ovom receptu sam koristila kombinaciju krupno seckanih badema, lešnika i oraha, bundevino i laneno seme. Neke druge opcije orašastih plodova su: kikiriki, pistaći, indijski orah, pekan orah. Od semena: suncokret, čia seme, konopljino seme.
Domaći puter od kikirikija
Kikiriki puter ne kupujem već ga pravim ga sama u seckalici/ multipraktiku od kupovnog blanširaanog ili pečenog u rerni sirovog kikirikija.
Puter od kikirikija će učinit uz med ili drugi tečni zaslađivač da garanola bude hraskava i da su sastojci spojeni. Ako je želite da koristite ulje umesto putera, uvek birajte neko hladno ceđeno ulje npr. kokosove ulje ili maslinovo ulje.
Prirodni zaslađivaći
Najčešće u pripremi granole koristim domaći med. I drugi tečni zaslađivači će odraditi odličan posao (agavin sirup, javorov sirup).
So i začini
Za pun ukus granole ne zaboravite so! Prstohvat soli je sasvim dovoljan da pojača ukus ostalih namirnica, istakne slatkoću, a da ne pokvari ukus granoli povuče na slano).
Od začina ovog puta sam stavila cimet. Đumbir u prahu još jedna od opcija, ali njega treba staviti duplo manje od cimeta.
Suvo voće
Sušeno voće je dodatni izvor slatkoće u granoli pa njega najčešće izbegavam, pogotovo što granolu jedem sa dodatkom svežeg voća. Ali priznajem da suvo vođe daje granoli jednu dodatnu notu, pa ponekada je teško odloleti mu.
Voće koje volim da dodam u granolu su sušene višnje ili brusnice, suvo groždje ili sušene godži bobice i seckane suve kajsije (bez dodatog šećera i sumpora).
Možete dodati u granolu i seckanu crnu čokoladu, ali nju, kao i sušeno voće, uvek dodajete tek nakon što je granola ispečena (u slučaju čokolade i ohlađena).
Recept za domaću granolu (hrskavi musli)
Potrebni sastojci:
Šolja 200 ml
- 3 šolje krupnih ovsenih pahuljica
- 1 šolja orašastih plodova (kod mene kombinacija badema, lešnika i malo oraha)
- 2 kašike semenki bundeve
- 1 kašika lanenog semena
- 1/3 kašičice cimeta
- Prstohvat soli
- 3 pune kašike tečnog zaslađivača ( avorov sirup, med, agavin sirup)
- 2 pune kašike putera od kikirikija ili dugog puter po želji (može i kokosovo ulje, mlečni puter)
Priprema:
- Uključit rernu na 180C, pleh za pečenje iz rerne obložiti papirom za pečenje. ( ako vam je jaka rerna pecite je na 160C).
- Orašaste plodove i semenke usitnit kratko u seckalici ili ručno na krupnije komade.
- U velikoj činiji pomešati sve suve sastojke: ovsene pahuljice, orašaste plodove, semenke, so i cimet.
- Karamel krem: izmepati u posebnoj posudi puter od kikirikija i med, da se dobije fini karamel.
- Izmešati ove dve smese da se ovas i karamel lepo povežu. Presuti granolu na pleh obložen papriom za pečenje i peći ukupno oko 12 minuta da se dobije fina zlatna boja granole. Obratiri pažnju da vam ne zagori jer je svaka rerna različita.
- Granola treba da je zlatno smeđe boje. Ostavite je da se potpuno ohladi minimum 1h.
HVALA VAM NA POVERENJU
Ukoliko isprobate recept za Domaću Granolu, zamolila bih vas da ostavite komentar i ocenite recept kroz boks na dnu stranice. Tu sam i za sva vaša pitanja.
Takođe, ne zaboratite da tagujete @bioprostor ili upotrebite tag #bioprostorecept ukoliko podelite recept na društvenim mrežama Instagramu ili Facebooku.
Biće mi drago da vidim kako je i vama ispalo i da podelim vaše slike na Story.
SAZNAJ VIŠE