Humus namaz je odličan je izvor proteina, zdravih masti, bogat je vitaminima i mineralim. Sve to u jednom savršeno kremastom i zdravom namazu od kuvanih leblebija.
13. Maja svake godine se obeležava Svetski dan humusa, što dovoljno govori o planetarnoj popularnosti ovog namaza.
Možete ga vrlo lako pripremiti kod kuće. Verujem da je domaći humus pripremljen kod kuće bolji nego bilo koji kupovni koji možete da nađete u gotovo svim prehrambenim prodavnicama.
Šta je humus?
U pitanju je ukusan i zdrav namaz napravljen u osnovi od kuvanih leblebija uz dodatak tahinija, soka od limuna i začina. Poreklom je sa Bliskog Istoka.
Poslednjih par godina, izašavši iz krugova vegana i vegertarijanaca, postao je planetarno popularan namaz. Možete ga pronaći, u različitim ukusima, u prodavnicama, ali mislim da bi trebalo kupovni da preskočite i napravite svoj jer je priprema vrlo jednostavna.
Sastoji koji ulaze u sastav humusa
Leblebije
Leblebije su glavni sastojak ovog namaza. Kuvana leblebija se u procesoru ili blenderu pretvara u glatki krem.
Za izradu možete koristiti kozervirane leblebije ili leblebije koje ste sami skuvali. Kuvam i sama leblebije za humus, ali najčešće koristim kupovnu konzerviranu.
Ako vas interesuje kako da sami skuvati leblebiju, molim vas pogledajte recept za Supu od leblebija u kojoj je objašnjen ceo postupak kuvanja.
Tahini
Tahini je pasta napravljena od mlevenih susamovih semenki i daje humusu neverovatan ukus.
Tahini najčešće kupujem u prodavnicama zdrave hrane ili u marketima na odeljku za zdravu hranu, pri tome vodim računa da je napravljen 100% od susamovih semenki bez drugih dodataka.
Izrada humusa bez tahinija: U svetu koji voli humus, postoje dve struje. Neki vole zreli, ukus tahinija, drugi vole humus bez njeg. Za mene je najbolji humus sa tahinijem, ali, ko niste ljubitelj susamove paste, možete da napravite humus bez tahinija. Jednostavno ga u receptu izostavite.
Isprobala sam pa vam mogu reći da je namaz od leblebija bez tahinija i dalje prilično ukusan, samo dodajte još maslinovog ulja.
Druga opcija je da umesto tahinija koristite puter od kikirikija.
Sok od limuna
Sveže naceđen sok od limuna je važan za odličan ukus humusa. Nikako ga nemojte izostaviti.
Beli luk
Beli luk možete izostaviti, ali predlažem vam da ipak dodate makar jedan manji čen belog luka, to će biti sasvim dovoljno da obogati ukus humusa.
Mleveni kumin
Mleveni kumin i so doprinose da ukus ovog namaza postane sjajan. Ako do sada niste koristili kumin kao začin, preporučujem vam da ga nabavite i koristite kako za humus, tako i za pripremu čorbi od mahunarki (pasulja, sočiva, kuvane čorbe od leblebija).
Neverovatno je kako obogati ukus mahunarki.
Maslinovo ulje
Maslinovo ulje teksturu ovog namaza čini luksuznom. Na vrh činije, napunjene gotovim humusom, dodajem kašičicu hladno ceđenog maslinovog ulja pre serviranja, za još bogatiji ukus namaza.
Neretko koristim, dodatno pred serviranje i susamovo hladno ceđeno ulje ili laneno. Ako volite ukus ovih ulja isprobajte ih. Pored dodatnog ulja, na namaz pre serviranja možete dodati i malo slatke crvene paprike.
Avokado
Svi gore iznad navedeni sastojci su sastojci za osnovni humus. Dodatno, volim da dodam humusu i pola zrelog avokada, time učinim kremastu strukturu ovog namaza bogatijom, a sam namaz hranljivijim.
Avokado je bogat zdravim mastima, sadrži značajnu količinu biljnih vlakana, vitamina C, vitamina iz B grupe, a od minerala najviše magnezijuma.
Zdrave masti koje avokado sadrži pomažu boljoj apsorpciji nutrijetenata iz ostalih namirnica koje ulaze u sastav namaza.
Humus sa avokadom recept
Potrebni sastojci:
- 240 g kuvanih leblebija (ili jedna mala konzerva)
- 1 kašika tahinija
- 1 čen belog luka (izgnječen)
- sok od 1/2 limuna
- 2 kašike hladno ceđenog maslinovog ulja
- 1/2 kašičice soli i
- 1/3 kašičice kumina u prahu
- ½ zrelog avokada
- 2 kašike tečnosti od leblebija
Priprema:
Priprema je vrlo jednostavna.
- Ocedite leblebiju od tečnosti u kojoj se kuvala ili tečnost iz konzerve. Tečnost izdvojite sa strane i ona će vam trebati u pripremi namaza.
- Zatim sve gore navedene sastojke stavite zajedno u blender ili multipraktik i izmiksate da dobije kompaktni glatki namaz.
Za minut – dva zavisno od jačine procesora ili blendera humus sa avokadom biće spreman.
Sa čime jesti humus?
Uz krekere sa semenkama (ili druge krekere koje već u tom trenutku imam), pirinčane galete, sa svežom šargarepom, krastavacem ili papirkom se lepo dopunjuje.
HVALA VAM NA POVERENJU
Ukoliko isprobate recept za humus sa avokadom, zamolila bih vas da ostavite komentar i ocenite recept kroz boks na dnu stranice. Tu sam i za sva vaša pitanja.
Takođe, ne zaboratite da tagujete @bioprostor ili upotrebite tag #bioprostorecept ukoliko podelite recept na društvenim mrežama Instagramu ili Facebooku.
Biće mi drago da vidim kako je i vama ispalo i da podelim vaše slike na Story.
Još recepata sa leblebijom
Ukoliko ste ljubitelj leblebija ili želite sa isprobate još neki recept sa leblebijom i obogatite svoj svoj posni jelovnik, preporučujem vam da isporbete i recept za: